Program 2011

ROMANIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
1 - 9 OCTOMBRIE, EDIŢIA A VII-A, BUCUREŞTI
CINEMA EFORIE, CORSO

INTRARE : 1 leu
1-9 Octombrie Cinematograful CORSO
  Ora Titlul Regizor Durată (min.)
12.00 De la 10 către 11 (11’ e 10 kala / 10 TO 11) Pelin Esmer 110  
14.00 Ochi Albaștri (Olhos Azuis/ Blue Eyes) José Joffily 105  
16.00 O Sâmbătă obișnuită (В Сyъъoty/ Innocent Saturday) Alexander Mindadze 99  
18.00 Drumul (Na Putu/On the Path) Jasmila Zbanic 100  
20.00 Henry, Rege al Navarrei (Henry 4/Henry of Navarre) Jo Baier 153  
10.00 Poveștile de dragoste durează doar 90 de minute (Histórias de Amor Duram Apenas 90 Minutos / Love Stories Last Only 90 Minutes) Paulo Halm 93  
12.00 Mamma Gogo (Mamma Gógó) Fridrik Thór Fridriksson 88  
14.00 Țarul (Царь /Tsar ) Pavel Lungin 116  
16.00 Dolce far niente Nae Caranfil 119  
18.30 La bani, la cap, la oase (Monies, Cons & Bones) Cristian Comeagă 104  
20.30 Dzi Croquettes (Dzi Croquettes) în prezența Tatianei Issa și a producătorului asociat Tatiana Issa și Raphael Alvarez 110  
10.00 Henry, Rege al Navarrei (Henry 4/Henry of Navarre) Jo Baier 153
12.30 Scrisori din deșert (Lettered al Deserto (elogio della lentezza)/ Letters from the Desert (eulogy to slowness)) Michela Occhipinti 88  
14.00 Micuța slovenă (Slovenska/ Slovenian Girl) Damjan Kozole 90  
16.00 De la 10 către 11 (11’ e 10 kala / 10 TO 11) Pelin Esmer 110
18.00 HABIBTI  (حبيبتي/HABIBTI) Nour Wazzi 16  
18.30 O Sâmbătă obișnuită (В Сyъъoty/ Innocent Saturday) Alexander Mindadze 99
20.30 Secția (SAHE /The Precinct) în prezența regizorului. Ilgar Safat 117  
10.00 Dzi Croquettes (Dzi Croquettes) Tatiana Issa și Raphael Alvarez 110
12.00 HABIBTI  (حبيبتي/HABIBTI) Nour Wazzi 16
13.00 O călătorie fără întoarcere – Ultima oprire Aeroportul din Frankfurt (Reise ohne Rückkehr – Endstation Frankfurter Flughafen /Journey of No Return – Last stop Frankfurt Airport) Güclü Yaman 25  
14.00 La fel pentru toți (Tamboro / Equal for Everyone) Sergio Bernardes jr. 90  
16.00 Călătoria lui Jane (Jane’s Journey) Lorenz Knauer 105  
18.00 Cod Albastru (Code Blue) Urszula Antoniak 81  
20.00 Poteca (Arahet / The Path) în prezența lui Ruben Kochar și a lui Narine Kochar (producător) Ruben Kochar 112  
10.00 Secția (SAHE /The Precinct) Ilgar Safat 117
12.30 Nimic personal (Nothing Personal) Urszula Antoniak 85  
14.00 Filantropica (Philanthropy) Nae Caranfil 110  
16.00 Poveștile de dragoste durează doar 90 de minute (Histórias de Amor Duram Apenas 90 Minutos  / Love Stories Last Only 90 Minutes) Paulo Halm 93
18.00 40 (40) Emre Sahin 87  
20.00 LEILA (LEILA) în prezența  lui Lesley Manning Lesley Manning 85  
10.00 La cap, La bani, La oase (Monies, Cons & Bones) Cristian Comeaga 100
12.00 Drumul (Na Putu/On the Path) Jasmila Zbanic 100
14.00 Restul e tăcere (The Rest is Silence) Nae Caranfil 114  
16.00 Frida Julie Taymor 123  
18.30 Tilt (Tilt) în prezența lui Viktor Chuchkov jr Viktor Chuchkov jr. 97  
20.30 O inimă simplă (Un Coeur Simple / A simple Heart) în prezența lui Marion Laine Marion Laine 105  
10.00 Țarul (Царь /Tsar ) Pavel Lungin 116
12.00 O călătorie fără întoarcere – Ultima oprire Aeroportul din Frankfurt (Reise ohne Rückkehr – Endstation Frankfurter Flughafen /Journey of No Return – Last stop Frankfurt Airport) Güclü Yaman 25
13.00 TOMBOY (Tomboy) Celine Sciamma 81  
15.00 EVA (EVA) Adrian Popovici 130  
18.00 Într-o lume mai bună (HÆVNEN/ In a better world) Susanne Bier 113  
20.30 FURTUNA (The Tempest) Julie Taymor 117  
12.00 Într-o lume mai bună (HÆVNEN/ In a better world) Susanne Bier 113
14.00 Sărbătoarea Fetiței Moarte (A Festa da Menina Morta  / Dead Girl´s Feast) Matheus Nachtergaele 110  
16.00 40 (40) Emre Sahin 87  
18.00 Filantropica (Philanthropy) Nae Caranfil 110
20.00 În jurul universului (Across the Universe) Julie Taymor 117  
12.00 EVA Adrian Popovici 130  
14.30 Ochi Albaștri (Olhos Azuis/ Blue Eyes) José Joffily 105  
16.30 O inimă simplă (Un Coeur Simple / A simple Heart) Marion Laine 105  
18.30 Film câștigator Ro-IFF      
1-9 Octombrie Cinematograful EFORIE
  Ora Titlul Regizor Durată (min.)
13.00 Géorgie: Visage de Résistance/Georgia: Faces of Resistance Mery Zourabichvili, Stefan Garel 66  
14.15 Dead Souls (Ölücanlar ) Murat ÖZçELIK 90  
16.00 It’s gonna be all right (Bude Dobre) Dana Kojnoková 23.11  
16.30 Damage Suzanne James, Darren Teale 30  
17.10 Clepsidra Cristine Popovici 10  
17.25 Silence (Bedengi) Aziz Capkurt 13  
17.45 Inside (Adentro) Pau Camarasa 10  
18.00 Hero (Герой) Sergey Zaruba 35  
18.45 The Anchor   15  
19.10 Western Movie (Seo-bu-yeong-hwa) Lee Hyung-suk 9  
19.30 Virtualities Yiorgos Nalpantidis 15  
10.00 De la 10 către 11 (11’ e 10 kala / 10 TO 11) Pelin Esmer 110  
12.00 La cap, La bani, La oase (Monies, Cons & Bones) Cristian Comeaga 100
14.00 O călătorie fără întoarcere – Ultima oprire Aeroportul din Frankfurt (Reise ohne Rückkehr – Endstation Frankfurter Flughafen /Journey of No Return – Last stop Frankfurt Airport) Güclü Yaman 25  
15.00 Drumul (Na Putu/On the Path) Jasmila Zbanic 100
17.00 O Sâmbătă obișnuită (В Сyъъoty/ Innocent Saturday) José Joffily 105  
19.00 HABIBTI  (حبيبتي/HABIBTI) Nour Wazzi 16
20.00 O Sâmbătă obișnuită (В Сyъъoty/ Innocent Saturday) Güclü Yaman 25  
10.00 Poveștile de dragoste durează doar 90 de minute (Histórias de Amor Duram Apenas 90 Minutos  / Love Stories Last Only 90 Minutes) Lea Fechner 93
11.40 Mamma Gogo (Mamma Gógó) Fridrik Thór Fridriksson 88  
13.30 Țarul (Царь /Tsar ) Pavel Lungin 116
15.45 Dolce far niente Nae Caranfil 119
18.00 Dzi Croquettes (Dzi Croquettes) Tatiana Issa și Raphael Alvarez 110
20.00 Attenberg (Δραματική) Athina Rachel Tsangari 97  
10.00 Secția (SAHE /The Precinct) Ilgar Safat 117
12.15 Nimic personal (Nothing Personal) Urszula Antoniak 85
14.00 Poveștile de dragoste durează doar 90 de minute (Histórias de Amor Duram Apenas 90 Minutos / Love Stories Last Only 90 Minutes) Paulo Halm 93
16.00 Poteca (Arahet / The Path) Ruben Kochar 112
18.00 40 (40) Emre Sahin 87
20.00 LEILA (LEILA) Lesley Manning 85  
10.30 Dzi Croquettes (Dzi Croquettes) Tatiana Issa și Raphael Alvarez 110
12.30 HABIBTI  (حبيبتي/HABIBTI) Nour Wazzi 16
12.55 O călătorie fără întoarcere – Ultima oprire Aeroportul din Frankfurt (Reise ohne Rückkehr – Endstation Frankfurter Flughafen /Journey of No Return – Last stop Frankfurt Airport) Güclü Yaman 25
13.30 La fel pentru toți (Tamboro / Equal for Everyone) Sergio Bernardes jr. 90  
15.15 Călătoria lui Jane (Jane’s Journey) Lorenz Knauer 105  
17.15 Cod Albastru (Code Blue) Urszula Antoniak 81  
19.00 Secția (SAHE /The Precinct) Ilgar Safat 117  
10.00 Scrisori din deșert (Lettered al Deserto (elogio della lentezza)/ Letters from the Desert (eulogy to slowness)) Michela Occhipinti 88  
12.00 Filantropica (Philanthropy) Nae Caranfil 110  
14.00 Micuța slovenă (Slovenska/ Slovenian Girl) Damjan Kozole 90  
15.45 De la 10 către 11 (11’ e 10 kala / 10 TO 11) Pelin Esmer 110
18.00 Attenberg (Δραματική) Athina Rachel Tsangari 97  
20.00 Henry, Rege al Navarrei (Henry 4/Henry de Navarre) Jo baier 153
10.00 La cap, La bani, La oase (Monies, Cons & Bones) Cristian Comeaga 100
12.00 Restul e tăcere (The Rest is Silence) Nae Caranfil 114  
14.00 Drumul (Na Putu/On the Path) Jasmila Zbanic 100
16.00 Tilt (Tilt) în prezența lui Viktor Chuchkov jr Viktor Chuchkov jr. 97  
18.00 O inimă simplă (Un Coeur Simple / A simple Heart) în prezența lui Marion Laine Marion Laine 105  
20.00 Nimic personal (Nothing Personal) Urszula Antoniak 85
11.00 Géorgie: Visage de Résistance/Georgia: Faces of Resistance Mery Zourabichvili, Stefan Garel 66
12.15 Dead Souls (Ölücanlar ) Murat ÖZçELIK 90
14.00 It’s gonna be all right (Bude Dobre) Dana Kojnoková 23.11
14.30 Damage Suzanne James, Darren Teale 30
15.10 Clepsidra Cristine Popovici 10
15.25 Silence (Bedengi) Aziz Capkurt 13
15.45 Inside (Adentro) Pau Camarasa 10
16.00 Hero (Герой) Sergey Zaruba 35
16.45 The Anchor   15
17.10 Western Movie (Seo-bu-yeong-hwa) Lee Hyung-suk 9  
17.30 Virtualities Yiorgos Nalpantidis 15  
10.00 Țarul (Царь /Tsar ) Pavel Lungin 116
12.10 TOMBOY (Tomboy Celine Sciamma 81
14.00 Restul e tăcere (The Rest is silence) Nae Caranfil 114  
16.15 Într-o lume mai bună (HÆVNEN/ In a better world) Susanne Bier 113  
18.25 Dolce far niente Nae Caranfil 119