Program 2012

ROMANIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
27 SEPTEMBRIE - 7 OCTOMBRIE, EDIŢIA A VIII-A, BUCUREŞTI
Cinema Union, Muzeul Național al Țăranului Român
27 Septembrie - 7 Octombrie Cinema UNION
Str. Ion Câmpineanu nr. 21, sector 1 (Sala Paul Călinescu)
  Ora Titlul Regizor Durată (min.)
18.30 Reîntoarcerea / Visszatérés / Retrace (Ungaria-Romania-Suedia, 2011) – secțiunea „2x3”; premiera  în prezența regizorului și a directorului de imagine Judit Elek 98  
20.30 Un bărbat ca EVA/Ein Mann wie Eva/ A Man called Eva (Germania, 1984) – secțiunea „2x3”,  în prezența regizorului Radu Gabrea 92  
14.00

Calup scurt metraje (97 min) – competiție Docs&Shorts

- Ecaterina cea Mare /Catherine Ha Gedula / Catherine the Great (Israel,2011, 5 min ) – regia Anna Kuntsman
- Gassal (Turcia, 2012, 10 min) – regia Merve Ince
- Întoarcerea acasă / Heimkommen  / Coming Home (Germania, 2012, 23 min) – regia Magdalena Grazewicz
- Și Eu / ES EL  / Me Too (Armenia , 2012 ,15 min) – regia Lilit Movsisyan
- My Tired Father/ Obositul meu tată (Bulgaria, 2011, 14 min) – regia Maya Vitkova
- Propriul Soare / Uzla That Al-Shams / Private Sun (Palestina, 2011, 25 min) – regia Rami Alayan
- Clepsidra / The Hourglass (România, 2012, 5 min) – regia Cristine Popovici

     
16.00 Precum apa / Like the Water  (S.U.A., 2012) premiera internaționala, în prezența actrițelor Susan Main și Emily Wilmeth-Alexander Caroline von Kuhn 74  
17.30 Piatra tare / Tungsten (Grecia, 2011) Giorgos Georgopoulos 98  
19.30 Amintirile unui râu / Tutajosok  / Memoirs of a River (Ungaria,1990) – în prezența regizorului Judit Elek 147  
13.00 Precum apa / Like the Water  (S.U.A., 2012) premiera internaționala, în prezența actrițelor Susan Main și Emily Wilmeth-Alexander Caroline von Kuhn 74
12.30 Piatra tare / Tungsten (Grecia, 2011) Giorgos Georgopoulos 98
16.30 Femei fără bărbați / Zanan-e Bedun-e Mardan  / Women without Men (Germania, Austria, Franța, 2009) Shirin Neshat 99  
18.30 Dragul meu, ceva nu e în regulă /Habibi Rasak Kharban / Darling, something’s wrong with your head (Olanda, SUA, Palestina, Emiratele Arabe, 2011) Susan Youssef 78  
20.30 Sneakers / Kecove  / Sneakers (Bulgaria, 2011) Ivan Vladimirov, Valeri Yordanov 111  
13.00 Sneakers / Kecove  / Sneakers (Bulgaria, 2011) Ivan Vladimirov, Valeri Yordanov 111
15.30 Femei fără bărbați / Zanan-e Bedun-e Mardan  / Women without Men (Germania, Austria, Franța, 2009) Shirin Neshat 99
17.30

Culoarea Oceanului / Die Farbe des Ozeans /  Color of the Ocean (Germania, 2011)

Magie Peren 105  
20.00 Siberia, dragostea mea / Сибирь. Монамур / Siberia, Monamour (Rusia, 2011) – în prezența regizorului Slava Ross 105  
13.00 Culoarea Oceanului / Die Farbe des Ozeans /  Color of the Ocean (Germania, 2011) Magie Peren 105
15.30 În Weekend / Das Wochenende  / The Weekend (Germania, 2012) – premiera europeană Nina Grosse 97  
17.30 J.A.C.E. (Doar un alt elefant confuz) / J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant) (Grecia, 2011) în prezența regizorului Menelaos Karamaghiolis 150  
20.30 Avé (Bulgaria, 2011) în prezența regizorului Konstantin Bojanov 86  
13.00 Avé (Bulgaria, 2011) Konstantin Bojanov 86
15.00 J.A.C.E. (Doar un alt elefant confuz) / J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant) (Grecia, 2011) Menelaos Karamaghiolis 150
18.00 LOVE.NET (Bulgaria , 2011) Ilian Djevelekov 109  
20.30 Ucide-mă / Töte mich / Kill me (Franța, Germania, Elveția, 2012) – în prezența actriței Maria Draguș Emily Atef 91  
13.00 Ucide-mă / Töte mich / Kill me (Franța, Germania, Elveția, 2012) Emily Atef 91
15.00 În Weekend / Das Wochenende  / The Weekend (Germania, 2012) Nina Grosse 97
17.00 Siberia, dragostea mea / Сибирь. Монамур / Siberia, Monamour (Rusia, 2011) Slava Ross 105
19.00 Client aniversar / Anniversary Client (Armenia, 2012) – în prezența regizorului Ara Yernjakyan 78  
20.30

Nu e existat vreodată vreun frate mai bun / There was never a better brother (Azerbaijan-Russia-Bulgaria, 2010) în prezența regizorului

Murad Ibragimbekov 93  
13.00 Dragul meu, ceva nu e în regulă /Habibi Rasak Kharban / Darling, something’s wrong with your head (Olanda, SUA, Palestina, Emiratele Arabe, 2011) Susan Youssef 78
15.00 Client aniversar / Anniversary Client (Armenia, 2012) Ara Yernjakyan 78
17.00

Nu e existat vreodată vreun frate mai bun / There was never a better brother (Azerbaijan-Russia-Bulgaria, 2010)

Murad Ibragimbekov 93
19.00 Dacă am fi toți / Yete Bolory  / If Only Everyone (Armenia, 2012 ) – în prezența lui Mikayel Poghosyan actor și producător Natalya Belyauskene 94  
21.00 7 seX 7 (Croația, 2011) – în prezența regizorului Irena Skoric 87  
13.00 7 seX 7 (Croația, 2011) Irena Skoric 87
15.00 Dacă am fi toți / Yete Bolory  / If Only Everyone (Armenia, 2012 ) Natalya Belyauskene 94
17.00 LOVE.NET (Bulgaria , 2011) Ilian Djevelekov 109
19.30 Rosenemil (France, Germany, Switzerland, Romania, 1981) Radu Gabrea 90  
21.30

Secretul Veronicăi Voss /Die Sehnsucht der Veronika Voss  /Veronika Voss (1981 / Germany / Germania )

Rainer Werner Fassbinder 104  
12.00 Vreau doar sa ma iubesti/ Ich will doch nur dass ihr mich liebt /  I only want you to love me (Germania, 1976) Rainer Werner Fassbinder 104  
14.00 Liceenii, în 53 de ore și Ceva /Highschool, in Less than 54 Hours (România, 2011) Adrian Popovici 105  
17.00 - 18.30 Gala      
19.00 Toți copiii Domnului / All Gods children (România, Republica Moldova, 2012) avanpremiera Adrian Popovici 107  
12.00 Răpirea lui Heineken / De Heineken ontvoering / Heineken kidnapping (Olanda, 2011) Maarten Treurniet 123  
14.30 Nu te teme, Iacob! / Fürchte dich nicht, Jakob! / Fear not, Jacob! (Germania, 1981) Radu Gabrea 90  
16.30 Moartea unui super erou / Death of a Superhero (Germania – Irlanda, 2011 Ian FitzGibbon 97  
18.30 Film câștigător la Ro-IFF ediția 8      
20.30 Film câștigător la Ro-IFF ediția 8, secțiunea „Woman in cinema”      
27 Septembrie - 7 Octombrie Muzeul Național al Țăranului Român
Şoseaua Kiseleff 3, Sector 1
  Ora Titlul Regizor Durată (min.)
16.00 L'Apollonide (Souvenirs de la maison close) / L'apollonide, casa placerilor / House of Tolerance (Franța / 2011) Bertrand Bonello 122  
18.30 Nannerl, sora lui Mozart/ Nannerl, la soeur du Mozart/ Mozart’s sister (France / 2010) René Féret 120  
21.00 Un Acoperiș deasupra capului / A Roof over Head ( Romania /2006) Adrian Popovici 108  
16.00

De la grâu la pictură / Od zrna do slike /  From Grain to Painting (Croația-Serbia / 2012 )

Branko Istvancic 75  
17.30 Sub Rug / Mitachat LaShtiah/ Under The Rug (Israel /2011) Aya Somech 50  
14.00

Calup scurt metraje (97 min) – competiție Docs & Shorts
- Ecaterina cea Mare /Catherine Ha Gedula / Catherine the Great (Israel/2011/ 5 min)  – regia Anna Kuntsman
- Gassal (Turcia/ 2012/ 10 min) – regia Merve Ince
- Întoarcerea acasă / Heimkommen  / Coming Home (Germania/ 2012 / 23 min) – regia Magdalena Grazewicz
- Și Eu / ES EL  / Me Too (Armenia / 2012 / 15 min) – regia Lilit Movsisyan
- My Tired Father/ Obositul meu tată (Bulgaria, 2011, 14 min) – regia Maya Vitkova
- Propriul Soare / Uzla That Al-Shams / Private Sun (Palestina / 2011/ 25 min) – regia Rami Alayan
- Clepsidra / The Hourglass (România / 2012/ 5 min) – regia Cristine Popovici

     
16.00 Turbulența /  Turbulence (Israel / 2010) Roni Livneh & Kobi Davidian 83  
17.30

În Weekend / Das Wochenende  / The Weekend (Germania, 2012)

Nina Grosse 97  
19.30 Precum apa / Like the Water  (S.U.A., 2012) Caroline von Kuhn 74  
21.00 EVA (Romania/2010) Adrian Popovici 130  
14.00

Calup Undergroung
- Decapoda Shock / Decapoda Shock (Spania/2011/9 min) – regia Javier Chillon
- Falling Leaf (România / 2011/8 min 54 sec) – regia Pau Vlad Cristian
- Haikus for Karaoke (Canada-Italia/ 2012/  4 min 30 sec) – regia Roberto Santaguido
 - LATRODECTUS MACTANS (UK / 2012/ 1 min 51 sec) – regia Yann Gorriz
- The Magic Rabbit 2 (Japan/ 2012/ 4 min 58 sec) – regia Tatsuhiro Kimijima

     
14.30 The Black Power Mixtape 1967-1975 (Suedia/2011) Göran Hugo Olsson 100  
16.15

Calup
- Cine l-a ucis pe tatăl meu? / Mi Ratzach et Aba? / Who Shot My Father? (Israel / 2011 / 71 min) – regia Liora Barmatz Amir – competiție Docs& Shorts
- Pictând în spațiu / Yervand Kochar /  Painting in Space (Armenia / 2012/ 15 min 38 sec) – regia Ruben Kochar – secțiunea Panorama

     
20.30

Căsătoria Mariei Braun / Die Ehe der Maria Braun / The Marriage of Maria Braun (Germany / 1978)

Rainer Werner Fassbinder 120  
16.00 De la grâu la pictură / Od zrna do slike /  From Grain to Painting (Croația-Serbia / 2012) Branko Istvancic 75
17.30

Calup ALTER-NATIVE (parteneriat cu Festivalul Alter-Native din Târgu Mureș) 82 min
- DRAFT 7 (România / 2011 / 23 min 47 sec) – regia Luiza Pârvu
- MATHIAS, MATHIAS/MATEI, MATEI (România – Ungaria / 2010 / 13 min) – regia Felméri Cecília      
- SOMETHING BLUE / CEVA ALBASTRU (Ungaria / 2011 / 15 min) - regia Zomborácz Virág
- THE GREAT RACE / MAREA CURSĂ (Spania / 2011 / 6 min 57 sec)- regia Kote Camacho
- THE TRIP / EXCURSIA (Israel / 2010 / 10 min 11 sec) – regia Oded Graziani
- WHERE DOGS DIE / UNDE CÂINII MOR (Franța / 2011 / 12 min) – regia Svetlana Filippova

     
19.00

Siberia, dragostea mea / Сибирь. Монамур / Siberia, Monamour (Rusia, 2011) – în prezența regizorului

Slava Ross 105  
21.00

Culoarea Oceanului / Die Farbe des Ozeans /  Color of the Ocean (Germania, 2011)

Magie Peren 105  
16.00

Turbulența /  Turbulence (Israel / 2010)

Roni Livneh & Kobi Davidian 83  
18.00 Avé (Bulgaria, 2011) în prezența regizorului Konstantin Bojanov 86  
20.00

Răpirea lui Heineken / De Heineken ontvoering / Heineken kidnapping (Olanda, 2011)

Maarten Treurniet 123  
16.00

Calup
- Cine l-a ucis pe tatăl meu? / Mi Ratzach et Aba? / Who Shot My Father? (Israel / 2011 / 71 min) – regia Liora Barmatz Amir – competiție Docs& Shorts,reluare
- Măreția omului / Die Größe des Menschen / The Greatness of Man (Germania / 2012/30 min) – regia Jana Richter and Rike Holtz, ??- competiție Doc&Shorts
- Sub Rug / Mitachat LaShtiah/ Under The Rug (Israel /2011 / 50 min ) – regia Aya Somech – competiție Docs&Shorts – reluare

     
18.30 Les neiges du Kilimandjaro / Zăpezile din Kilimanjaro / The Snows of Kilimanjaro (Franța / 2011) Robert Guédiguian 90  
20.30 J.A.C.E. (Doar un alt elefant confuz) / J.A.C.E. (Just Another Confused Elephant) (Grecia, 2011)

Menelaos Karamaghiolis

150
16.00 The Black Power Mixtape 1967-1975 (Suedia/2011) Göran Hugo Olsson 100
18.00

Calup
-Măreția omului / Die Größe des Menschen / The Greatness of Man (Germania / 2012/30 min) – regia Jana Richter and Rike Holtz - competiție Doc&Shorts
- Pictând în spațiu / Yervand Kochar /  Painting in Space (Armenia / 2012/ 15 min 38 sec) – regia Ruben Kochar – secțiunea Panorama

     
19.00 Piatra Tare / Tungsten (Grecia / 2011) Giorgos Georgopoulos 98  
21.00

Calup ECÚ On The Road (parteneriat cu Festivalul European Independent de
Film) 83 min 34 sec
- Berlinoises (Franța / 2011 / 12 min) – regia Rocco Labbé
- Between the Devil and the Deep Blue Sea (Australia / 2011 / 53 min) – regia
David Schmidt                                                                     
- The Game (Polonia / 2011 / 05 min 4 sec) – regia Marcin Janiec
- Zoltan : The Hungarian Gangster of Love (USA / 2010 / 13 min 30 sec) – regia        Justin Reardon

     
16.00

Nu a existat vreodată vreun frate mai bun / There was never a better brother (Azerbaijan-Russia-Bulgaria, 2010)

Murad Ibragimbekov 93  
18.00

7 seX 7 (Croația, 2011)

Irena Skoric 87  
19.45

Dragul meu, ceva nu e în regulă /Habibi Rasak Kharban / Darling, something’s wrong with your head (Olanda, SUA, Palestina, Emiratele Arabe, 2011)

Susan Youssef 115  
21.45 Disperare / Despair - Eine Reise ins Licht / Despair (Germania / 1977-1978,versiune restaurată în 2011) Rainer Werner Fassbinder 115  
16.00 LOVE.NET (Bulgaria , 2011) Ilian Djevelekov 109  
18.00 Dacă am fi toți / Yete Bolory  / If Only Everyone (Armenia, 2012) Natalya Belyauskene 94  
20.00 Client aniversar / Anniversary Client (Armenia, 2012) Ara   Yernjakyan 78  
21.30 Un Acoperiș deasupra capului / A Roof over Head ( Romania /2006) Adrian Popovici 108  
14.00 Sneakers  / Kecove  / Sneakers (Bulgaria, 2011) Ivan Vladimirov, Valeri Yordanov 111  
16.00 Ucide-mă / Töte mich / Kill me (Franța, Germania, Elveția, 2012) Emily Atef 91  
18.00 EVA (Romania/2010) Adrian Popovici

130

 
21.00 Film câștigator Ro-IFF (CineBlackSea)      
27 Septembrie - 7 Octombrie Club Fabrica
Strada 11 Iunie, nr. 50
  Ora Titlul Regizor Durată (min.)
18.00

Calup Underground, 201229 min 30 sec, subtitrare în limba engleză
- Decapoda Shock / Decapoda Shock (Spania /2011 /9 min) – regia Javier Chillon
- Falling Leaf (România /2011 /8 min 54 sec) – regia Pau Vlad Cristian
- Haikus for Karaoke (Canada – Italy/2012/ 4 min 30 sec) – regia Roberto Santaguido - fără dialoguri
- LATRODECTUS MACTANS (UK/2012 /1 min 51 sec) – regia Yann Gorriz
- The Magic Rabbit 2 / (Japonia / 2012 / 4 min 58 sec) – regia Tatsuhiro Kimijima – fără dialoguri

     
19.00 EVA (Romania/2010) Adrian Popovici 130  
21.30 Calup de filme underground, din biblioteca Ro-IFF      
18.00

Calup ALTER-NATIVE (parteneriat cu Festivalul Alter-Native din Târgu Mureș) 82 min, subtitrare în limba engleză
- Draft 7 (România / 2011 / 23 min 47 sec) – regia Luiza Pârvu
- Mathias, Mathias/Matei, Matei (România – Ungaria / 2010 / 13 min) – regia Felméri Cecília 
- Something Blue / Ceva Albastru (Ungaria / 2011 / 15 min) - regia Zomborácz Virág
- The Great Race/ Marea Cursă (Spania / 2011 / 6 min 57 sec)- regia Kote Camacho
- The Trip/ Excursia (Israel / 2010 / 10 min 11 sec) – regia Oded Graziani
- Where Dogs Die / Unde Cânii mor (Franța / 2011 / 12 min) – regia Svetlana Filippova

     
20.00 Un Acoperiș deasupra capului / A Roof over Head ( Romania /2006) Adrian Popovici 108  
18.00

Calup ECÚ On The Road (parteneriat cu Festivalul European Independent de
Film) 83 min 34 sec; subtitrare în limba engleză
- Berlinoises (Franța / 2011 / 12 min) – regia Rocco Labbé
- Between the Devil and the Deep Blue Sea (Australia / 2011 / 53 min) – regia
David Schmidt                                                                     
- The Game (Polonia / 2011 / 05 min 4 sec) – regia Marcin Janiec
- Zoltan : The Hungarian Gangster of Love (USA / 2010 / 13 min 30 sec) – regia        Justin Reardon

     
20.00 EVA (Romania/2010 ) Adrian Popovici 130  
18.00

Calup ALTER-NATIVE (parteneriat cu Festivalul Alter-Native din Târgu Mureș) 82 min, subtitrare în limba engleză
- Draft 7 (România / 2011 / 23 min 47 sec) – regia Luiza Pârvu
- Mathias, Mathias/Matei, Matei (România – Ungaria / 2010 / 13 min) – regia Felméri Cecília 
- Something Blue / Ceva Albastru (Ungaria / 2011 / 15 min) - regia Zomborácz Virág
- The Great Race/ Marea Cursă (Spania / 2011 / 6 min 57 sec)- regia Kote Camacho
- The Trip/ Excursia (Israel / 2010 / 10 min 11 sec) – regia Oded Graziani
- Where Dogs Die / Unde Cânii mor (Franța / 2011 / 12 min) – regia Svetlana Filippova

     
20.00 Film din biblioteca Ro-IFF,  subtitrare în limba engleză      
13.00

Calup scurt metraje (97 min) – competiție Docs & Shorts – subtitrare in limba engleză
- Ecaterina cea Mare /Catherine Ha Gedula / Catherine the Great (Israel/2011/ 5 min)  – regia Anna Kuntsman
- Gassal (Turcia/ 2012/ 10 min) – regia Merve Ince
- Întoarcerea acasă / Heimkommen  / Coming Home (Germania/ 2012 / 23 min) – regia Magdalena Grazewicz
- Și Eu / ES EL  / Me Too (Armenia / 2012 / 15 min) – regia Lilit Movsisyan
- My Tired Father/ Obositul meu tată (Bulgaria, 2011, 14 min) – regia Maya Vitkova
- Propriul Soare / Uzla That Al-Shams / Private Sun (Palestina / 2011/ 25 min) – regia Rami Alayan
- Clepsidra / The Hourglass (România / 2012/ 5 min) – regia Cristine Popovici

     
15.30

Nannerl, sora lui Mozart/ Nannerl, la soeur du Mozart/ Mozart’s sister (France / 2010 )

René Féret 120  
13.00

Calup ECÚ On The Road (parteneriat cu Festivalul European Independent de
Film) 83 min 34 sec, subtitrare în limba engleză
- Berlinoises (Franța / 2011 / 12 min) – regia Rocco Labbé
- Between the Devil and the Deep Blue Sea (Australia / 2011 / 53 min) – regia David Schmidt
The Game (Polonia / 2011 / 05 min 4 sec) – regia Marcin Janiec
- Zoltan : The Hungarian Gangster of Love (USA / 2010 / 13 min 30 sec) – regia Justin Reardon

     
15.00 Liceenii, în 53 de ore și ceva / Highschool, in less than 54 hours (România / 2011) Adrian Popovici 105  
18.00

Calup ALTER-NATIVE (parteneriat cu Festivalul Alter-Native din Târgu Mureș) 82 min, subtitrare în limba engleză
- Draft 7 (România / 2011 / 23 min 47 sec) – regia Luiza Pârvu
- Mathias, Mathias/Matei, Matei (România – Ungaria / 2010 / 13 min) – regia Felméri Cecília 
- Something Blue / Ceva Albastru (Ungaria / 2011 / 15 min) - regia Zomborácz Virág
- The Great Race/ Marea Cursă (Spania / 2011 / 6 min 57 sec)- regia Kote Camacho
- The Trip/ Excursia (Israel / 2010 / 10 min 11 sec) – regia Oded Graziani
- Where Dogs Die / Unde Cânii mor (Franța / 2011 / 12 min) – regia Svetlana Filippova

     
20.00

Calup Underground, 2012 29 min 30 sec, subtitrare în limba engleză, dvd
- Decapoda Shock / Decapoda Shock (Spania /2011 /9 min) – regia Javier Chillon
- Falling Leaf (România /2011 /8 min 54 sec) – regia Pau Vlad Cristian
- Haikus for Karaoke (Canada – Italy/2012/ 4 min 30 sec) – regia Roberto Santaguido – fără dialoguri
- LATRODECTUS MACTANS (UK/2012 /1 min 51 sec) – regia Yann Gorriz
- The Magic Rabbit 2 / (Japonia / 2012 / 4 min 58 sec) – regia Tatsuhiro Kimijima – fără dialoguri

     
21.00

Nannerl, sora lui Mozart/ Nannerl, la soeur du Mozart/ Mozart’s sister (France / 2010 )

René Féret 120  
18.00

Calup Underground, 201229 min 30 sec, subtitrare în limba engleză, dvd
- Decapoda Shock / Decapoda Shock (Spania /2011 /9 min) – regia Javier Chillon
- Falling Leaf (România /2011 /8 min 54 sec) – regia Pau Vlad Cristian
- Haikus for Karaoke (Canada – Italy/2012/ 4 min 30 sec) – regia Roberto Santaguido – fără dialoguri
- LATRODECTUS MACTANS (UK/2012 /1 min 51 sec) – regia Yann Gorriz
- The Magic Rabbit 2 / (Japonia / 2012 / 4 min 58 sec) – regia Tatsuhiro Kimijima – fără dialoguri

     
19.00 Calup de filme underground, din biblioteca Ro-IFF – subtitrare în limba engleză      
18.00

Calup Underground – 29 min 30 sec, subtitrare în limba engleză, dvd
- Decapoda Shock / Decapoda Shock (Spania /2011 /9 min) – regia Javier Chillon
- Falling Leaf (România /2011 /8 min 54 sec) – regia Pau Vlad Cristian
- Haikus for Karaoke (Canada – Italy/2012/ 4 min 30 sec) – regia Roberto Santaguido – fără dialoguri
- LATRODECTUS MACTANS (UK/2012 /1 min 51 sec) – regia Yann Gorriz
- The Magic Rabbit 2 / (Japonia / 2012 / 4 min 58 sec) – regia Tatsuhiro Kimijima – fără dialoguri

     
19.00 Film din biblioteca Ro-IFF – subtitrare în limba engleză      
21.00 Calup filme underground, din biblioteca Ro-IFF – subtitrare în limba engleză      
18.00

Calup scurt metraje (97 min) – competiție Docs & Shorts – subtitrare in limba engleză
- Ecaterina cea Mare /Catherine Ha Gedula / Catherine the Great (Israel/2011/ 5 min)  – regia Anna Kuntsman
- Gassal (Turcia/ 2012/ 10 min) – regia Merve Ince
- Întoarcerea acasă / Heimkommen  / Coming Home (Germania/ 2012 / 23 min) – regia Magdalena Grazewicz
- Și Eu / ES EL  / Me Too (Armenia / 2012 / 15 min) – regia Lilit Movsisyan
- My Tired Father/ Obositul meu tată (Bulgaria, 2011, 14 min) – regia Maya Vitkova
- Propriul Soare / Uzla That Al-Shams / Private Sun (Palestina / 2011/ 25 min) – regia Rami Alayan
- Clepsidra / The Hourglass (România / 2012/ 5 min) – regia Cristine Popovici

     
20.00 Film din biblioteca Ro-IFF – subtitrare în limba engleză      
22.00 Calup filme underground, din biblioteca Ro-IFF – subtitrare în limba engleză      
18.00 Film câștigătoare Ro-IFF 2012 – W și CBS      
22.00 Filme câștigătoare Ro-IFF (Doc & Short, Underground)