Program 2013

ROMANIA INTERNATIONAL FILM FESTIVAL
30 SEPTEMBRIE - 6 OCTOMBRIE, EDIŢIA A IX-A, BUCUREŞTI
Cinemateca Romana (Sala Union) - Str. Ion Câmpineanu nr. 21
30 Septembrie - 6 Octombrie 2013
Cinemateca Romana (Sala Union)
  Ora Titlul Regizor Durată (min.)
11.00

Calup Scurtmetraje

  • Allah e Mare / Allah is Great (Italia/India, 2012), 25 min – r. Andrea Iannetta;
  • Comemorare / Commemoration (Ucraina, 2012), 25 min – r. Iryna Tsilyk;
  • Ana  (R.Moldova, 2012), 25 min – r. Natalia Saufert;
  • Fetele care fumează / Girls who smoke (SUA,2012), 15 min – r. Tawny Foskett;
  • Nu suntem sclavi / We are not slaves (Rusia, 2012), 15 min – r. Aynur Askarov;
  • Periculos de aproape / Dangerously Close (Bulgaria, 2013), 16 min – r. Lyubo Yonchev;

Pauza 10 minunte

  • Povestea lui M / The Story of M (Rusia, 2012), 22 min – r. Anna Arlanova;
  • Explorarea restrângerii / Exploration of confinement  (Rusia, 2013), 19 min – r. Marusya Syroechkovskaya;
  • După Aceea / After Wards (Rusia, 2013), 25 min – r. Yulia Novich;
  • Ocolire /Detour (Rusia, 2013), 20 min – r. Vitaly Kurapov
     
15.00

Documentar „Peştişorul de Aur”: Mese În Familie / Family Meals (Croaţia, 2012)

Dana Budisavljevic 30  
16.00

Focus MEDALIA DE ONOARE/ MEDAL OF HONOR (România Germania, 2009)

Călin Peter Netzer 105  
18.00

Alternative: DESPRE EL / ABOUT HIM (Rusia, 2012)

Vyacheslav Krishtofovich

80  
20.00

Film de deschidere (Panorama): MINUNEA DE LA BERNA / DAS WUNDER VON BERN / THE MIRACLE OF BERN (Germania, 2003)

Sonke Wortmn

117  
11.00

Program Underground

  • Vanya (Ucraina, 2012), 10 min – r. Oksana Artemenko
  • Uşa / The Door (România, 2012), 12 min – r. Alessandro Cubicciotti
  • Realitatea 2.0/Reality 2.0 (Germania/Mexic, 2012), 11 min – r. Victor Orozco
  • Petrolistul/Oilman (Azerbaidjan, 2012), 26 min – r. Seyran Mahmudoglu
  • Numai puţin de 50 kg / Not less than 50 kg (Ucraina, 2013), 12 min – r. Maryna Artemenko
  • Se întâmplă /It happens (India, 2012), 13 min – r. Aashish Dubey
  • Away/ Plecarea / Away (Rusia, 2012), 17:22 min – r. Anna Saruhanova
  • O orchestra de purici în urechea ta/A flea orchestra in your ear (Marea Britanie, 2012), 15 min – r. Graeme Cole
     
13.00

Panorama: ÎNTOARCEREA / VISSZATERES / RETRACE (Ungaria/România/Suedia/ 2011)

Judit Elek 98  
15.00 Alternative: EU, SCLAVUL / I, A SLAVE (Marea Britanie, 2013) Suj Ahme 97  
17.00

Workshop „Promovarea filmelor pe reţele de socializare” urmat de
documentarul FACEŢI COPILAŞI EVREI /MAKE JEWISH BABIES (Polonia/Belgia, 2012)

Evelien Davidson, Danielle Davidson 48  
19.30

Panorama: SUNTEM CEEA CE SUNTEM / WE ARE WHAT WE ARE (SUA, 2013)

Jim Mickle 105  
21.30 Focus: MARIA (România/Germania/Franţa, 2003) Călin Peter Netzer 97  
11.00

Program Underground

  • Dorinţă furată /The stolen wish (Israel, 2013)
Nika Armani, Iouri Karpelov 90  
14.00 Documentar „Peştişorul de Aur”: FIICA / DAUGHTER (Chile, 2011) Maria Paz González 84  
16.00 Alternative: TAXĂ DE SALVARE / RESCUE FEE (Rusia, 2012) Georgy Soldatov 60  
18.00

Woman in Cinema: SUB CURCUBEU / AU BOUT DU CONTE / UNDER THE RAINBOW (Franţa, 2013)

Agnes Jaoui 112  
20.00 2x3”: EVA (România, 2010) Adrian Popovici 130  
11.00

Documentar „Peştişorul de Aur”: ANUL ZERO AL DEMOCRAŢIEI / DEMOCRACY YEAR ZERO (Belgia/Tunisia, 2013)

Christophe Cottere

52  
12.00

Calup scurtmetraje

  • F5 (Rusia, 2012), 33 min – r. Timofey Zhalnin
  • Calul Alb/ The White Horse (Rusia, 2013), 28 min – r. Sergey Soloviev
     
13.15

ÉCU on Tour

  • Drogul iubirii întruchipat de femeie / Girl Shaped Love Drug (UK, 2012), 75 min – r. Simon Powell;
  • Noapte Bună / Good Night (Marea Britanie/Olanda, 2012), 27 min – r. Muriel D'Ansembourg (filmul se află şi în competiţia shorts);
  • KORE (Franţa, 2012), 7 min 33 sec – r. Eric Dinkian
  • BĂIEŢII “BUZKASHI”/ BUZKASHI BOYS (Afganistan, 2012), 30 min – r. Sam French
     
16.00 Panorama: CREDINŢA / SHAHADA / FAITH (Germania, 2010) Burhan Qurbani 90  
18.00

Woman in Cinema: CEALALTĂ FAŢĂ A SOMNULUI / THE OTHER SIDE OF SLEEP (Irlanda-Olanda-Ungaria, 2011)

Rebecca Daly 88  
20.00

Panorama: SĂLBATICII / LOS SALVAJES / THE WILD ONES (Argentina/ Olanda, 2012)

Alejandro Fadel 130  
11.00

Calup Scurtmetraje

  • Allah e Mare / Allah is Great (Italia/India, 2012), 25 min – r. Andrea Iannetta;
  • Comemorare / Commemoration (Ucraina, 2012), 25 min – r. Iryna Tsilyk;  
  • Ana  (R.Moldova, 2012), 25 min – r. Natalia Saufert;
  • Fetele care fumează / Girls who smoke (SUA,2012), 15 min – r. Tawny
    Foskett;
  • Nu suntem sclavi / We are not slaves (Rusia, 2012), 15 min – r. Aynur
    Askarov;
  • Periculos de aproape / Dangerously Close (Bulgaria, 2013), 16 min – r. Lyubo Yonchev;
     
13.00 CineBlackSea: SUFLETE MUTE / OVSYANKI / SILENT SOULS (Rusia,2010) Alexey Fedorchenko 78  
15.00

Woman in Cinema: ÎN NUMELE… / W IMIE... / IN THE NAME OF (Polonia, 2013)

Malgoska Szumowsk 101  
17.00

Woman in Cinema: GLORIE: O POVESTE CU IDENTITĂŢI CONFUNDATE /
RUHM / GLORY: A TALE OF MISTAKEN IDENTITIES (Germania/Elveţia/ Austria, 2013)

Isabel Kleefeld 103  
19.00

2x3”: UN ACOPERIŞ DEASUPRA CAPULUI (România, 2006)

Adrian Popovici 108  
21.00

2x3”: DINCOLO DE TĂCERE / JENSEITS DER STILLE / BEYOND SILENCE (Germania, 1996)

Caroline Link 111  
11.00

ÉCU on Tour:

  • Drogul iubirii întruchipat de femeie / Girl Shaped Love Drug (UK, 2012), 75 min – r. Simon Powell;
  • Noapte Bună / Good Night (Marea Britanie/Olanda, 2012), 27 min – r. Muriel D'Ansembourg (filmul se află şi în competiţia shorts);
  • KORE (Franţa, 2012), 7 min 33 sec – r. Eric Dinkian
  • BĂIEŢII “BUZKASHI”/ BUZKASHI BOYS (Afganistan, 2012), 30 min – r. Sam French
     
13.30

Documentar „Peştişorul de Aur”: NU VREAU REALITATEA / I WANT NO REALITY (Polonia/Belgia, 2012)

Ana Bryeyinska 52  
14.30

CineBlackSea: ÎNFLORIREA / GRZELI NATELI DGEEBI / IN BLOOM (Georgia-Germania-Franţa, 2013)

Nana Ekvtimishvili, Simon Gross

102  
16.00

CineBlackSea: TURN DE VEGHE / GOZETLEME KULESI / WATCHTOWER (Turcia-Franţa-Germania, 2012)

Pelin Esmer 100  
18.15

CineBlackSea: PARTEA ÎNSORITĂ / SLANCHEVO / SUNNYSIDE (Bulgaria, 2012)

Iliya Kostov 101  
20.00

2x3”: NICĂIERI ÎN AFRICA / NIRGENDWO IN AFRIKA / NOWHERE IN AFRICA (Germania, 2001)

Caroline Link 141  
22.00

Focus: POZIŢIA COPILULUI/ CHILD’S POSE (România, 2012)

Călin Peter Netzer 112  
11.00

Calup scurtmetraje

  • F5 (Rusia, 2012), 33 min – r. Timofey Zhalnin;
  • Calul Alb/ The White Horse (Rusia, 2013), 28 min – r. Sergey Soloviev
     
13.30 Documentar A FI SAU A NU FI / TO BE OR NOT TO BE (România, 2009) Mirela Vaşadi 65  
15.30

Panorama CERNOZAURII / CHERNOSAURUS (Premieră animaţie) (România, 2013)

Radu Dinulescu 70  
17.30

2x3” TOŢI COPIII DOMNULUI / ALL GODS CHILDREN (România-Republica Moldova, 2012)

Adrian Popovici 107  
19.00

2x3” : ANNALUISE ŞI ANTON / PUNKTCHEN UND ANTON / ANNALUISE AND ANTON (Germania, 1999)

Caroline Link 114  
21.30 Film câştigător al Trofeului Ro-IFF 2013